BJP releases first list of 184 candidates for Lok Sabha polls:

The Central Election Committee of the Bharatiya Janata Party met under the Presidentship

of Shri Amit Shah on 16th, 19th & 20th March 2019.

Meeting was attended by Shri Narendra Modi, Hon’ble Prime Minister, Shri Rajnath Singh,

Minister of Home Affairs, Shri Arun Jaitley, Minister of Finance and Smt. Sushma Swaraj, Minister

of External Affairs and all other members of the Central Election Committee of the BJP.

The Committee has decided the following names for the ensuing General Elections to the

Parliamentary Constituency of different States.

LOK SABHA ELECTIONS

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

1. Uttar Pradesh 77 Varanasi

Hon’ble Prime Minister

Shri Narendra

Damodardas Modi

7

2. Gujarat 6 Gandhinagar

Hon’ble National President,

BJP

Shri Amit Anilchandra

Shah

3

3. Uttar Pradesh 1 Saharanpur Shri Raghav Lakhanpal 1

4. Uttar Pradesh 3 Muzaffarnagar Dr. Sanjeev Kumar Balyan 1

5. Uttar Pradesh 4 Bijnor Kunwar Bharatendra Singh 1

6. Uttar Pradesh 6 Moradabad Shri Kunwar Sarvesh Kumar 3

7. Uttar Pradesh 8 Sambhal Shri Parmeshwar Lal Saini 3

8. Uttar Pradesh 9 Amroha Shri Kanwar Singh Tanwar 2

9. Uttar Pradesh 10 Meerut Shri Rajendra Agrawal 1

10. Uttar Pradesh 11 Baghpat Dr. Satya Pal Singh 1

11. Uttar Pradesh 12 Ghaziabad Dr. Vijay Kumar Singh 1

12. Uttar Pradesh 13 Gautam Buddha Nagar Dr. Mahesh Sharma 1

2

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

13. Uttar Pradesh 15 Aligarh Shri Satish Kumar Gautam 2

14. Uttar Pradesh 17 Mathura Smt. Hema Malini 2

15. Uttar Pradesh 18 Agra Shri S P Singh Baghel 2

16. Uttar Pradesh 19 Fatehpur Sikri Shri Raj Kumar Chaher 2

17. Uttar Pradesh 22 Etah Shri Rajveer Singh-MP (Raju Bhaiya) 3

18. Uttar Pradesh 23 Badaun Smt. Sangh Mitra Maurya 3

19. Uttar Pradesh 24 Aonla Shri Dharmendra Kumar 3

20. Uttar Pradesh 25 Bareilly Shri Santosh Kumar Gangwar 3

21. Uttar Pradesh 27 Shahjahanpur(SC) Shri Arun Sagar 4

22. Uttar Pradesh 28 Kheri Shri Ajay Kumar Mishra 4

23. Uttar Pradesh 30 Sitapur Shri Rajesh Verma 5

24. Uttar Pradesh 31 Hardoi(SC) Shri Jai Prakash Rawat 4

25. Uttar Pradesh 32 Misrikh(SC) Shri Ashok Rawat, Ex MP 4

26. Uttar Pradesh 33 Unnao Swami Sakshi Ji Maharaj 4

27. Uttar Pradesh 34 Mohanlalganj(SC) Shri Kaushal Kishore 5

28. Uttar Pradesh 35 Lucknow Shri Rajnath Singh 5

29. Uttar Pradesh 37 Amethi Smt. Smriti Irani (Parsi) 5

30. Maharasthra 1 Nandurbar(ST) Dr. Heena Vijaykumar Gavit 4

31. Maharasthra 2 Dhule Dr. Subhash Ramrao Bhamre 4

32. Maharasthra 4 Raver Smt. Raksha Nikhil Khadse 3

33. Maharasthra 6 Akola Shri Sanjay Shamrao Dhotre 2

34. Maharasthra 8 Wardha Shri Ramdas Chandrabhanji Tadas 1

35. Maharasthra 10 Nagpur Shri Nitin Jairam Gadkari 1

36. Maharasthra 12 Gadchiroli-Chimur(ST) Shri Ashok Mahadeorao Nete 1

37. Maharasthra 13 Chandrapur Shri Hansraj Gangaram Ahir 1

38. Maharasthra 18 Jalna Shri Raosaheb Patil Danve 3

39. Maharasthra 23 Bhiwandi Shri Kapil Moreshwar Patil 4

40. Maharasthra 26 Mumbai-North Shri Gopal Chinayya Shetty 4

41. Maharasthra 29 Mumbai-North-Central Smt. Poonam Mahajan 4

42. Maharasthra 37 Ahmednagar Shri Sujay Vikhe 3

3

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

43. Maharasthra 39 Beed Dr. Pritam Gopinath Munde 2

44. Maharasthra 41 Latur(SC) Shri Sudhakar Bhalerao Shrungare 2

45. Maharasthra 44 Sangli Shri Sanjay(Kaka) Ramchandra Patil 3

46.

Andaman and

Nicobar Islands

1

Andaman and Nicobar

Islands

Shri Vishal Jolly 1

47. Assam 1 Karimganj(SC) Shri Kripanath Malla 2

48. Assam 2 Silchar Dr Rajdeep Roy Bengali 2

49. Assam 3

Autonomous

District(ST)

Shri Harensingh Bey 2

50. Assam 7 Gauhati Smt. Queen Ojha 3

51. Assam 8 Mangaldoi Shri Dilip Saikia 2

52. Assam 12 Jorhat Shri Tapan Gogai 1

53. Assam 13 Dibrugarh Shri Rameswar Teli 1

54. Assam 14 Lakhimpur Shri Pradan Baruah 1

55. Arunachal Pradesh 1 Aruanchal West Shri Tapir Gao 1

56. Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Shri Kiren Rijiju 1

57. Chhattisgarh 1 Surguja(ST) Smt. Renuka Singh 3

58. Chhattisgarh 2 Raigarh(ST) Smt. Gomtee Sai 3

59. Chhattisgarh 3 Janjgir-Champa (SC) Shri Guharam Ajgale 3

60. Chhattisgarh 10 Bastar(ST) Shri Baiduram Kashyap 1

61. Chhattisgarh 11 Kanker(ST) Shri Mohan Mandavi 2

62.

Dadra and Nagar

Haveli

1

Dadra and Nagar

Haveli(ST)

Shri Natubhai Gomanbhai Patel 3

63. Jammu & Kashmir 1 Baramulla Shri M M War 1

64. Jammu & Kashmir 2 Srinagar Shri Khalid Jahangir 2

65. Jammu & Kashmir 3 Anantnag Shri Sofi Youssaf 3

66. Jammu & Kashmir 5 Udhampur Singh,Dr. Jitendra 2

67. Jammu & Kashmir 6 Jammu Sharma,Shri Jugal Kishore 1

68. Karnataka 2 Belgaum Shri Suresh Chanabasappa Angadi 3

69. Karnataka 3 Bagalkot Shri Parvatagouda C Gaddigoudar 3

70. Karnataka 4 Bijapur(SC) Shri Ramesh Chandappa Jigajinagi 3

71. Karnataka 5 Gulbarga(SC) Dr Umesh Jadhav 3

4

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

72. Karnataka 7 Bidar Shri Bhagwanth Khuba 3

73. Karnataka 9 Bellary Shri Devendrappa 3

74. Karnataka 10 Haveri

Shri Shivkumar Chanabasappa

Udasi

3

75. Karnataka 11 Dharwad Shri Pralhad Venkatesh Joshi 3

76. Karnataka 12 Uttara Kannada Shri Anantkumar Hegde 3

77. Karnataka 13 Davanagere Shri Gowdar M Siddeshwara 3

78. Karnataka 14 Shimoga Shri B Y Raghavendra 3

79. Karnataka 15 Udupi Chikmagalur Kum. Shobha Karandlaje 2

80. Karnataka 16 Hassan Shri A Manju 2

81. Karnataka 17 Dakshina Kannada Shri Nalin Kumar Kateel 2

82. Karnataka 18 Chitradurga(SC) Shri A Narayana Swamy 2

83. Karnataka 19 Tumkur Shri G S Basavaraju 2

84. Karnataka 21 Mysore Shri Prathap Simha 2

85. Karnataka 22 Chamrajanagar Shri Srinivasa Prasad 2

86. Karnataka 24 Bangalore North Shri D.V. Sadananda Gowda 2

87. Karnataka 25 Bangalore Central Shri P. C. Mohan 2

88. Karnataka 27 Chikkballapur Shri B N Bachchegowda 2

89. Kerala 1 Kasaragod Shri Raveesh Thantri Kuntar 3

90. Kerala 2 Kannur Shri C K Padmanabhan 3

91. Kerala 3 Vadakara Shri V K Sajeevan 3

92. Kerala 5 Kozhikode Adv K P Prakash Babu 3

93. Kerala 6 Malappuram Shri Unnikrishnan Master 3

94. Kerala 7 Ponnani Prof. V T Rema 3

95. Kerala 8 Palakkad Shri C Krishnakumar 3

96. Kerala 11 Chalakudy Shri A N Radhakrishnan 3

97. Kerala 12 Ernakulam Shri Alphonese Kannanthana 3

98. Kerala 15 Alappuzha Dr K S Radhakrishnan 3

99. Kerala 18 Kollam Shri K V Sabu 3

100. Kerala 19 Attingal Smt. Sobha Surendran 3

5

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

101. Kerala 20 Thiruvananthapuram Shri Summanam Rajasekharan 3

102. Lakshadweep 1 Lakshadweep(ST) Shri Abdul Khader 1

103. Manipur 1 Inner Manipur Shri K K Ranjan Singh 2

104. Manipur 2 Outer Manipur(ST) Shri H Shokhopao Mate (Benjamin) 1

105. Mizoram 1 Mizoram(ST) Shri Nirupam Chakma 1

106. Odisha 2 Sundargarh(ST) Shri Jual Oram 2

107. Odisha 4 Keonjhar(ST) Shri Ananta Naik 3

108. Odisha 6 Balasore Shri Pratap Sarangi 4

109. Odisha 9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani 3

110. Odisha 10 Bolangir Shri Sangeeta Kumari Singh Deo 2

111. Odisha 12 Nabarangpur(ST) Shri Balabhadra Majhi, 1

112. Odisha 15 Kendrapara Shri Baijayant Panda 4

113. Odisha 18 Bhubaneswar Smt. Aparajita Sarangi 3

114. Odisha 19 Aska Smt. Anita Priyadarshni 2

115. Odisha 20 Berhampur Shri Brughu Baxipatra 1

116. Rajasthan 1 Ganganagar(SC) Shri Nihal Chand Chauhan 5

117. Rajasthan 2 Bikaner(SC) Shri Arjun Ram Meghwal 5

118. Rajasthan 4 Jhunjhunu Shri Narendra Khinchal 5

119. Rajasthan 5 Sikar Shri Sumedhanand Saraswati 5

120. Rajasthan 6 Jaipur Rural Col. Rajyavardhan Singh Rathore 5

121. Rajasthan 7 Jaipur Shri Ramcharan Bohra 5

122. Rajasthan 12 Tonk-Sawai Madhopur Shri Sukhbir Singh Jaunapuria 4

123. Rajasthan 13 Ajmer Shri Bhagirath Chaudhary 4

124. Rajasthan 15 Pali Shri P P Chaudhary 4

125. Rajasthan 16 Jodhpur Shri Gajendra Singh Shekhawat 4

126. Rajasthan 18 Jalore Shri Devji Mansingram Patel 4

127. Rajasthan 19 Udaipur Shri Arjunlal Meena 4

128. Rajasthan 21 Chittorgarh Shri C. P. Joshi 4

129. Rajasthan 23 Bhilwara Shri Subhash Chandra Baheria 4

130. Rajasthan 24 Kota Shri Om Birla 4

6

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

131. Rajasthan 25 Jhalawar-Baran Shri Dushyant Singh 4

132. Sikkim 1 Sikkim Shri Laten Tshering Sherpa 1

133. Tamil Nadu 20 Coimbatore Shri C P Radhakrishnan 2

134. Tamil Nadu 31 Sivaganga Shri H Raja 2

135. Tamil Nadu 35 Ramanathapuram Shri Nainar Nagendran 2

136. Tamil Nadu 36 Thoothukkudi Dr Tamilisai Soundarrajan 2

137. Tamil Nadu 39 Kanniyakumari Shri Pon. Radhakrishnan 2

138. Telangana 3 Karimnagar Shri Bandi Sanjay 1

139. Telangana 4 Nizamabad Shri D. Aravind 1

140. Telangana 7 Malkajgiri Shri N Ramchandra Rao 1

141. Telangana 8 Secunderabad Shri G Kishan Reddy 1

142. Telangana 11 Mahabubnagar Smt. D K Aruna 1

143. Telangana 12 Nagarkurnool(SC) Kum. Bangaru Shruthi 1

144. Telangana 13 Nalgonda Shri Garlapati Jithender Kumar 1

145. Telangana 14 Bhongir Shri P V Shamsunder Rao 1

146. Telangana 15 Warangal Shri Chinta Sambamurthy 1

147. Telangana 16 Mahabubabad Shri Jatothu Hussain Naik 1

148. Tripura 1 Tripura West Shri Rebati Tripura 1

149. Tripura 2 Tripura East(ST) Shri Pratima Bhaumik 2

150. Uttarakhand 1 Tehri Garhwal Smt. Mala Rajya Laxmi 1

151. Uttarakhand 2 Garhwal Shri Tirath Singh Rawat 1

152. Uttarakhand 3 Almora(SC) Shri Ajay Tamta 1

153. Uttarakhand 4

Nainital-Udhamsingh

Nagar

Shri Ajay Bhatt 1

154. Uttarakhand 5 Hardwar Dr. Ramesh Pokhriyal (Nishank) 1

155. West Bengal 1 Coochbehar Shri Nisith Pramanik 1

156. West Bengal 2 Alipurduars(ST) Shri John Barla 1

157. West Bengal 3 Jalpaiguri(SC) Dr Jayanta Ray 2

158. West Bengal 5 Raiganj Smt. Deboshree Chaudhary 2

159. West Bengal 6 Balurghat Dr Sukanta Majumdar 3

7

Sl. States

PC

No.

Name of PC Name of Candidate Phase

160. West Bengal 7 Maldaha Uttar Shri Khagen Murmu 3

161. West Bengal 8 Maldaha Dakshin Smt. Sreerupa Mitra Choudhury 3

162. West Bengal 12 Krishnanagar Shri Kalyan Chowbey 4

163. West Bengal 15 Barrackpur Shri Arjun Singh 5

164. West Bengal 16 Dum Dum Shri Samik Bhattacharya 7

165. West Bengal 17 Barasat Dr Mrinal Kanthi Debnath 7

166. West Bengal 18 Basirhat Shri Sayantan Basu 7

167. West Bengal 19 Jaynagar(SC) Dr Ashok Kandari 7

168. West Bengal 20 Mathurapur(SC) Shri Shyamaprasad Halder 7

169. West Bengal 22 Jadavpur Prof. Anupam Hazra 7

170. West Bengal 23 Kolkata Dakshin Shri Chandra Kumar Bose 7

171. West Bengal 24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha 7

172. West Bengal 27 Serampore Shri Debajit Sarkar 5

173. West Bengal 28 Hooghly Smt. Locket chaterjee 5

174. West Bengal 29 Arambagh(SC) Shri Tapan Roy 5

175. West Bengal 30 Tamluk Shri Siddharth Naskar 6

176. West Bengal 32 Ghatal Smt. Bharati Ghosh 6

177. West Bengal 33 Jhargram(ST) Dr Kunar Hembram 6

178. West Bengal 34 Medinipur Shri Dilip Ghosh 6

179. West Bengal 37 Bishnupur(SC) Shri Soumitra Kha 6

180. West Bengal 38 Bardhaman Purba(SC) Shri Paresh Chandra Das 4

181. West Bengal 40 Asansol Shri Babul Supriyo 4

182. West Bengal 42 Birbhum Shri Dudh Kumar Mondal 4

183. Andhra Pradesh 4 Visakhapatnam Shri D Purandeshwari

184. Andhra Pradesh 14 Narasaraopet Shri Kanna Lakshminarayana 1

Read more